It is true that a physical change occurs when a material changes shape or size, but the composition of the material does not change. The correct answer is True.
Answer:
Part a)
Induced EMF when length vector is along Z direction is 0.72 V
Part b)
Induced EMF when length vector is along Y direction is ZERO
Explanation:
As we know that the motional EMF induced in the wire is given as

1)
As we know that



now we have

so we have

2)
If the length vector is along Y direction then we have

so again we have

so we have
EMF = 0
The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
Answer:
980 kJ
Explanation:
Work = change in energy
W = mgh
W = (1000 kg/m³ × 5.0 m³) (9.8 m/s²) (20 m)
W = 980,000 J
W = 980 kJ
The pump does 980 kJ of work.