Answer:
<h2>
187,500N/m</h2>
Explanation:
From the question, the kinectic energy of the train will be equal to the energy stored in the spring.
Kinetic energy = 1/2 mv² and energy stored in a spring E = 1/2 ke².
Equating both we will have;
1/2 mv² = 1/2ke²
mv² = ke²
m is the mass of the train
v is the velocity of then train
k is the spring constant
e is the extension caused by the spring.
Given m = 30000kg, v = 4 m/s, e = 4 - 2.4 = 1.6m
Substituting this values into the formula will give;
30000*4² = k*1.6²

The value of the spring constant is 187,500N/m
Answer:
Explanation:
Mutual inductance is equal to magnetic flux induced in the secondary coli due to unit current in the primary coil .
magnetic field in a torroid B = μ₀ n I , n is number of turns per unit length and I is current .
B = 4π x 10⁻⁷ x (1000 / 2π x .16 )x 1 ( current = 1 A)
flux in the secondary coil
= B x area of face of coil x no of turns of secondary
= 4π x 10⁻⁷ x (1000 /2π x .16 ) .25 x 10⁻⁴ x 750
= 2 x 1000 x .25 x( 750 /.16) x 10⁻¹¹
2343.75 x 10⁻⁸
= 23.43 x 0⁻⁶ H.
.
The statements that apply in this case are:
They show the elements that make up a compound.
They show the types of atoms that make up a molecule.
They show the number of each type of atom in a molecule.
Answer:
<h2>a)
Nathan's acceleration is 5 m/s²
</h2><h2>b)
Nathan's displacement during this time interval is 15.625 m</h2><h2>
c) Nathan's average velocity during this time interval is 6.25 m/s</h2>
Explanation:
a) We have equation of motion v = u + at
Initial velocity, u = 0 m/s
Final velocity, v = 12.5 m/s
Time, t = 2.5 s
Substituting
v = u + at
1.25 = 0 + a x 2.5
a = 5 m/s²
Nathan's acceleration is 5 m/s²
b) We have equation of motion s = ut + 0.5 at²
Initial velocity, u = 0 m/s
Acceleration, a = 5 m/s²
Time, t = 2.5 s
Substituting
s = ut + 0.5 at²
s = 0 x 2.5 + 0.5 x 5 x 2.5²
s = 15.625 m
Nathan's displacement during this time interval is 15.625 m
c) Displacement = 15.625 m
Time = 2.5 s
We have
Displacement = Time x Average velocity
15.625 = 2.5 x Average velocity
Average velocity = 6.25 m/s
Nathan's average velocity during this time interval is 6.25 m/s
Answer:
wavelength = speed/frequency
Explanation:
Required
Determine which of the options can be used to calculate frequency
The relationship between wavelength, speed and frequency is as follows;
---- Equation 1
When option (1), (2) and (4) are rearranged, they do not result in the above formula; only option (3) does
Checking option (3)

Multiply both sides by Frequency


Divide both sides by Wave Length

--- Equation 2
<em>Comparing equation 1 and 2; both equations are the same.</em>
<em>Hence, option (3) answers the question</em>