Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Answer:
884Hz
Explanation:
Beats is the absolute difference between two frequencies therefore
Beats = f1-f2
4=f1-880
F1=880+4
F1=884Hz
Answer:

Explanation:
We are given that
Work done by the system=
J
Heat transfer into the system=
J
Heat transfer to the environment=
J
We have to find the change in internal energy
By first law of thermodynamics


Substitute the values then we get


Hence, the change in internal energy =
<span> (a) the work done on the gas
From the definition of work in thermodynamics,
W = integral (PdV)
It is said that the process above is done at constant volume. Therefore, the value of dV is zero which would result to
</span>W = integral (PdV) = 0
<span>
(b) the increase in internal energy of the gas
</span> From the first law of thermodynamics,
ΔU = Q + W
where U is the change in internal energy, Q is the heat and W is the work which is zero in this case
ΔU = Q = 209 J<span>
(c) its final temperature
at constant volume,
Q = nCv(T2 - T1)
209 = 1 (3R/2) (T2 - 300)
T = 316.76 K</span>
Answer:
Explanation:
A 40kg child throw stone of 0.5kg
At a direction of 5m/s
Recoil can be calculated using recoil of a gun formula
m_1•v_1 + m_2•v_2
m_1•v_1 = -m_2•v_2
The negative sign show that the momentum of the boy is directed oppositely to that of the stone
m_1 Is mass of boy
v_1 is the recoil velocity of the boy
m_2 is mass of stone
v_2 is the velocity of stone
Then,
m_1•v_1 = -m_2•v_2
40•v_1 = -0.5 × 5
40•v_1 = -2.5
v_1 = -2.5 / 40
v_1 = -0.0625 m/s
The recoil velocity of the boy is 0.0625 m/s