Answer:
r = 4.21 10⁷ m
Explanation:
Kepler's third law It is an application of Newton's second law where the forces of the gravitational force, obtaining
T² = (
) r³ (1)
in this case the period of the season is
T₁ = 93 min (60 s / 1 min) = 5580 s
r₁ = 410 + 6370 = 6780 km
r₁ = 6.780 10⁶ m
for the satellite
T₂ = 24 h (3600 s / 1h) = 86 400 s
if we substitute in equation 1
T² = K r³
K = T₁²/r₁³
K =
K = 9.99 10⁻¹⁴ s² / m³
we can replace the satellite values
r³ = T² / K
r³ = 86400² / 9.99 10⁻¹⁴
r = ∛(7.4724 10²²)
r = 4.21 10⁷ m
this distance is from the center of the earth
Answer:
Density of body = 0.25g/cc
Explanation:
Given:
Volume submerged in water = 3/4
Find:
Density Of Body
Computation:
Density of body = fraction of body in liquid x density of water
Density of body = [1-3/4]1
Density of body = 0.25g/cc
Answer:
Explanation:
In case of gas , work done
W = ∫ p dV , p is pressure and dV is small change in volume
the limit of integration is from Vi to Vf .
= ∫ p dV
= ∫ p₀
dV
= p₀
/ (
)
= - 5p₀ 
Taking limit from Vi to Vf
W = - 5 p₀ (
) ltr- atm.
The quantity that has a magnitude of zero when the ball is at the highest point in its trajectory is
the vertical velocity.
In fact, the motion of the ball consists of two separate motions:
- the horizontal motion, on the x-axis, which is a uniform motion with constant velocity

, where

- the vertical motion, on the y-axis, which is a uniformly accelerated motion with constant acceleration

directed downwards, and with initial velocity

. Due to the presence of the acceleration g on the vertical direction (pointing in the opposite direction of the initial vertical velocity), the vertical velocity of the ball decreases as it goes higher, up to a point where it becomes zero and it reverses its direction: when the vertical velocity becomes zero, the ball has reached its maximum height.
Answer: 
Explanation:
According to the described situation we have the following data:
Horizontal distance between lily pads: 
Ferdinand's initial velocity: 
Time it takes a jump: 
We need to find the angle
at which Ferdinand jumps.
In order to do this, we first have to find the <u>horizontal component (or x-component)</u> of this initial velocity. Since we are dealing with parabolic movement, where velocity has x-component and y-component, and in this case we will choose the x-component to find the angle:
(1)
(2)
(3)
On the other hand, the x-component of the velocity is expressed as:
(4)
Substituting (3) in (4):
(5)
Clearing
:

This is the angle at which Ferdinand the frog jumps between lily pads