Hertz is a measurement of the frequency that a wave is occurring.
Density=mass/volume
5.45g/ml=65g/V
V=65g/5.42g/ml
V=11.92ml
Answer:
The activation energy for this reaction, Ea = 159.98 kJ/mol
Explanation:
Using the Arrhenius equation as:

Where, Ea is the activation energy.
R is the gas constant having value 8.314 J/K.mol
K₂ and K₁ are the rate constants
T₂ and T₁ are the temperature values in kelvin.
Given:
K₂ = 8.66×10⁻⁷ s⁻¹ , T₂ = 425 K
K₁ = 3.61×10⁻¹⁵ s⁻¹ , T₁ = 298 K
Applying in the equation as:

Solving for Ea as:
Ea = 159982.23 J /mol
1 J/mol = 10⁻³ kJ/mol
Ea = 159.98 kJ/mol
Answer:
8, 8 W
Explanation:
The useful power of 1 Light Emitting Diode is

Total power required is 1.6 W
Number of Light Emitting Diodes would be

The number of Light Emitting Diodes is 8.
Power would be

The power that is required to run the Light Emitting Diodes is 8 W
D) Heat, because friction produces heat, not light, gravitational or chemical. hope this helps! : )