Answer:
option C
Explanation:
given,
energy dissipated by the system to the surrounding = 12 J
Work done on the system = 28 J
change in internal energy of the system
Δ U = Q - W
system losses energy = - 12 J
work done = -28 J
Δ U = Q - W
Δ U = -12 -(-28)
Δ U = 16 J
hence, the correct answer is option C
Answer:
a and b.
Explanation:
In general types of wave
1. Transverse wave :
In these waves particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
Ex : Electromagnetic wave , Radio wave .
2. Longitudinal wave :
In these waves particle are vibrate along the motion of waves.
Ex : Sound wave
Mechanical wave :
1 .These are transverse wave or Longitudinal wave or combination of them .
2.These waves required medium for propagation.
3. The particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
So the option a and b are correct.
Answer:
v = 13.19 m / s
Explanation:
This problem must be solved using Newton's second law, we create a reference system where the x-axis is perpendicular to the cylinder and the Y-axis is vertical
X axis
N = m a
Centripetal acceleration is
a = v² / r
Y Axis
fr -W = 0
fr = W
The force of friction is
fr = μ N
Let's calculate
μ (m v² / r) = mg
μ v² / r = g
v² = g r / μ
v = √ (g r /μ)
v = √ (9.8 11 / 0.62)
v = 13.19 m / s
The surrounding air will become warm when water vapor condenses. The vapors when become water will give away latent heat they have, we know that latent heat is required for the object to change states, so, the latent heat the water vapor had when it became water vapor from water will be given out when it again becomes water.
Answer:
1.2 × 10^27 neutrons
Explanation:
If one neutron = 1.67 × 10^-27 kg
then in 2kg...the number of neutrons
; 2 ÷ 1.67 × 10^-27
There are.... 1.2 × 10^27 neutrons