Answer:
f=15.5 Hz
Explanation:
Let's determine the internal resistance:

ρ = 1.68*10^-8 Ω m


Ω
Since the bulb is rated at 12.0 V and 25.0 W,
Current

Therefore, voltage drop inside generator =

Actual EMF required is

Note that this is an RMS value.
The peak voltage is

For a generator, by Faraday's Law,

*ω
ω
f=ω/(2π)=
f=144.5 rad/s/(2π)
f=23.001 Hz
Answer:
T = 273 + (-50) = 273 – 50 = 223 K
R = 188.82 J / kg K for CO2
Density (Martian Atmosphere) = P / RT = 900 / 188.92 x 223 = 900 / 42129.16 = 0.0213 kg / 
T = 273 +18 = 291 K, R = 287 J / kg k (for air) P = 101.6 k Pa = 101600 Pa
Density (Earth Atmosphere) = P / RT = 101600 / 287 x 291 = 1.216 kg /
I'm not quite sure what happens to Fay so I didn't finish but hope it helps
Answer:
4.9 cm
Explanation:
From Hook's Law,
F = ke......................... Equation 1
Where F= force, e = extension, k = spring constant.
Note: the Force acting on the the spring is the weight of the mass.
W = mg.
F = mg.................... Equation 2
Where m = mass, g = acceleration due to gravity
Substitute equation 2 into equation 1
mg = ke
make e the subject of the equation
e = mg/k............... Equation 3.
Given: m = 2 kg, g = 9.8 m/s², k = 400 N/m
e = (2×9.8)/400
e = 19.6/400
e = 0.049 m
e = 4.9 cm
Answer:
KE= 1/2mv²
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by virtue of the body in motion
Given the parameters
m which is the mass of the body
v which is the velocity of the body too
K.E = kinetic energy
The expression for the kinetic energy of a body is given as
KE= 1/2mv²