Answer:
q = 4.87 X 10^ -14 C
Explanation:
As d=0.350 mm
The ink drop will be accelerated by the electric field between the plates:
a = F/m
d = a(D0 / v)^2 / 2 ...... 1
a = qE/m ............... 2
Substituting 2 into 1:
d = (qE/m)(D0 / v)^2 / 2
q = 2mdv^2 / [E(D0)^2]
q = 2(1.00e-11 kg)(3.50e-4 m)(15.0 m/s)^2 / [(7.70e4 N/C)(2.05e-2 m)^2]
q = 4.87e-14 C
Answer:
(a) The total energy of the object at any point in its motion is 0.0416 J
(b) The amplitude of the motion is 0.0167 m
(c) The maximum speed attained by the object during its motion is 0.577 m/s
Explanation:
Given;
mass of the toy, m = 0.25 kg
force constant of the spring, k = 300 N/m
displacement of the toy, x = 0.012 m
speed of the toy, v = 0.4 m/s
(a) The total energy of the object at any point in its motion
E = ¹/₂mv² + ¹/₂kx²
E = ¹/₂ (0.25)(0.4)² + ¹/₂ (300)(0.012)²
E = 0.0416 J
(b) the amplitude of the motion
E = ¹/₂KA²

(c) the maximum speed attained by the object during its motion

Answer:
The ball reaches Barney head in 
Explanation:
From the question we are told that
The rise velocity is 
The height considered is 
The horizontal velocity of the large object is 
Generally from kinematic equation

Here s is the distance of the object from Barney head ,
u is the velocity of the object along the vertical axis which is equal but opposite to the velocity of the helicopter
So

So

= 
Solving the above equation using quadratic formula
The value of t obtained is 
The formula for potential energy is PE=mgh
It can have that high of a potential energy if it's relative height what super high.