Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m
An imbalance between electrical charges
Answer:
The student knows that a chemical reaction has occurred because Liquids 3 and 4 have different properties than Liquids 1 and 2.
Explanation:
To solve this question, we need to use the component method and split our displacements into their x and y vectors. We will assign north and east as the positive directions.
The first movement of 25m west is already split. x = -25m, y = 0m.
The second movement of 45m [E60N] needs to be split using trig.
x = 45cos60 = 22.5m
y = 45sin60 = 39.0m
Then, we add the two x and two y displacements to get the total displacement in each direction.
x = -25m + 22.5m = -2.5m
y = 0m + 39.0m
We can use Pythagorean theorem to find the total displacement.
d² = x² + y²
d = √(-2.5² + 39²)
d = 39.08m
And then we can use tan to find the angle.
inversetan(y/x) = angle
inversetan(39/2.5) = 86.3
Therefore, the total displacement is 39.08m [W86.3N]