Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Answer:
a) Impulse |J|= 219.4 kgm/s
b) Force F = 2672 N
Explanation:
Given
Height of fall h = 0.50 m
Mass M = 70 kg
Period of collision t = 0.082 s
Solution
The final velocity of the person v is zero since the person will come to rest.
The initial velocity of the person can be calculated by using the "law of conservation of energy".
Initial Kinetic energy = Final potential energy

a) Impulse
J = final momentum - initial momentum

Magnitude of impulse

b) Force

Animal rights<span> is the idea that some, or all, </span>non-human animals<span> are entitled to the possession of their own lives and that their most basic interests—such as the need to avoid </span>suffering—should be afforded the same consideration as similar interests of human beings. <span>They maintain that animals should no longer be viewed as property or used as food, clothing, research subjects, entertainment, or beasts of burden.</span>
A. An object in motion will remain in motion unless acted upon by an outside force : The momentum of an object is constant unless an outside force acts on the object.
B. Force is defined as mass times acceleration : the rate of change of the momentum of a particle is proportional to the force F acting on it, hence the force is equal to <span>mass times acceleration.
C. </span>For every action there is an equal and opposite reaction : <span>to every action force there is an equal and opposite reaction force. </span>
Force, newtons 3rd law of motion stated for every action there is an equal and opposite reaction