Answer:
r = 4.21 10⁷ m
Explanation:
Kepler's third law It is an application of Newton's second law where the forces of the gravitational force, obtaining
T² = (
) r³ (1)
in this case the period of the season is
T₁ = 93 min (60 s / 1 min) = 5580 s
r₁ = 410 + 6370 = 6780 km
r₁ = 6.780 10⁶ m
for the satellite
T₂ = 24 h (3600 s / 1h) = 86 400 s
if we substitute in equation 1
T² = K r³
K = T₁²/r₁³
K =
K = 9.99 10⁻¹⁴ s² / m³
we can replace the satellite values
r³ = T² / K
r³ = 86400² / 9.99 10⁻¹⁴
r = ∛(7.4724 10²²)
r = 4.21 10⁷ m
this distance is from the center of the earth
Refer to the diagram shown below.
Define unit vectors along the x and y axes as respectively

Then the three successive displacements, written in component form, are respectively

The total displacement for the first leg of the trip is

Answer:

or (-0.6, 0.8)
Answer:
Part a) When collision is perfectly inelastic

Part b) When collision is perfectly elastic

Explanation:
Part a)
As we know that collision is perfectly inelastic
so here we will have

so we have

now we know that in order to complete the circle we will have


now we have

Part b)
Now we know that collision is perfectly elastic
so we will have

now we have


Answer: a. F doubled
b. F reduced by one-quarter i.e
1/4*(F)
c. 1/9*(F)
d. F increased by a factor of 4 i.e 4*F
e. F reduces 3/4*(F)
Explanation: Coulombs law states the force F of attraction/repulsion experience by two charges qA and qB is directly proportional to thier product and inversely proportional to the square of distance d between them. That is
F = k*(qA*qB)/d²
a. If qA is doubled therefore the force is doubled since they are directly proportional.
b. If qA and qB are half, that means thier new product would be qA/2)*qB/2 =qA*qB/4
Which means the product of charge is divided by 4 so the force would be divided by 4 too since they are directly proportional.
c. If d is tripped that is multiplied by 3. From the formula new d would be (3*d)²=9d² but force is inversely proportional to d² so instead of multiplying by 9 the force will be divided by 9
d. If d is cut into half that is divided by 2. The new d would be (d/2)²=d²/4. So d² is divided by 4 so the force would be multiplied by 4
e. If qA is tripled that is multiplied by 3. F would be multiplied by 3 also, if at the same time d is doubled (2*d)²= 4*d² . Force would be divided by 4 at same time. So we have,
3/4*F
Answer:
1) Recollapsing universe
2) critical universe
3) Coasting universe
Explanation:
According to the smallest ration (ratio actual mass density to current density) to largest ration, rank of models for expansion of universe are
1) Recollapsing universe -in this, metric expansion of space is reverse and universe recollapses.
2) critical universe - in this, expansion of universe is very low.
3) Coasting universe - in this, expansion of universe is steady and uniform