<span>By algebra, d = [(v_f^2) - (v_i^2)]/2a.
Thus, d = [(0^2)-(15^2)]/(2*-7)
d = [0-(225)]/(-14)
d = 225/14
d = 16.0714 m
With 2 significant figures in the problem, the car travels 16 meters during deceleration.</span>
Answer:
No, the resulting wave in the diagram does not demonstrate destructive interference. The resulting wave in the diagram shows a bigger wave than Wave 1 or Wave 2. If it demonstrated destructive interference, it would be a smaller wave or a horizontal line. With destructive interference, waves break down to form a smaller wave, or cancel each other out, resulting in no wave formation.
Answer:
θ=108rad
t =10.29seconds
α=-8.17rad/s²
Explanation:
Given that
At t=0, Wo=24rad/sec
Constant angular acceleration =30rad/s²
At t=2, θ=432rad as it try to stop because the circuit break
Angular motion
W=Wo+αt
θ=Wot+1/2αt²
W²=Wo²+2αθ
We need to find θ between 0sec to 2sec when the wheel stop
a. θ=Wot+1/2αt²
θ=24×2+1/2×30×2²
θ=48+60
θ=108rad.
b. W=Wo+αt
W=24+30×2
W=84rad/s
This is the final angular velocity which is the initial angular velocity when the wheel starts to decelerate.
Wo=84rad/sec
W=0rad/s, because the wheel stop at θ=432rad
Using W²=Wo²+2αθ
0²=84²+2×α×432
-84²=864α
α=-8.17rad/s²
It is negative because it is decelerating
Now, time taken for the wheel to stop
W=Wo+αt
0=84-8.17t
-84=-8.17t
Then t =10.29seconds.
a. θ=108rad
b. t =10.29seconds
c. α=-8.17rad/s²
Answer:

Explanation:
<u>Free Fall Motion</u>
A free-falling object refers to an object that is falling under the sole influence of gravity. If the object is dropped from a certain height h, it moves downwards until it reaches ground level.
The speed vf of the object when a time t has passed is given by:

Where 
Similarly, the distance y the object has traveled is calculated as follows:

If we know the height h from which the object was dropped, we can solve the above equation for t:

The stadium is h=32 m high. A pair of glasses is dropped from the top and reaches the ground at a time:

The pen is dropped 2 seconds after the glasses. When the glasses hit the ground, the pen has been falling for:

Therefore, it has traveled down a distance:

Thus, the height of the pen is:

The average current density in the wire is given by:

where I is the current intensity and A is the cross-sectional area of the wire.
The cross-sectional area of the wire is given by:

where r is the radius of the wire. In this problem,
, so the cross-sectional area is

and the average current density is
