Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
The force of friction is 19.1 N
Explanation:
According to Newton's second law, the net force acting on the bag is equal to the product between its mass and its acceleration:

where
is the net force
m is the mass
a is the acceleration
The bag is moving at constant speed, so its acceleration is zero:

Therefore the net force is zero as well:

Here we are interested only in the forces acting along the horizontal direction, therefore the net force is given by:

where
is the horizontal component of the applied force, with
F = 22.5 N

is the force of friction
And solving for
, we find

Learn more about friction:
brainly.com/question/6217246
brainly.com/question/5884009
brainly.com/question/3017271
brainly.com/question/2235246
#LearnwithBrainly
Answer:
Time taken by the leaf to displace by 1.0 m distance is
seconds
Explanation:
As we know that initial velocity of the leaf is given as

now the acceleration upwards for the leaf is

The displacement of leaf in upward direction is
d = 1 m
so now we have


seconds
Answer: deceleration of 
Explanation:
Given
Car is traveling at a speed of u=20 m/s
The diameter of the car is d=70 cm
It slows down to rest in 300 m
If the car rolls without slipping, then it must be experiencing pure rolling i.e. 
Using the equation of motion

Insert 

Write acceleration as 

So, the car must be experiencing the deceleration of
.
The mass of the object doesn't matter. The change in its momentum is equal to the impulse that changed it ... 15 N-sec.