we are given in the problem the following dimensions or specifications
B = 0.000055 T r = 0.25 m constant mu0 = 4*pi*10-7
The formula that is applicable from physics is
B = mu0*I/(2*pi*r) I = 2*B*pi*r/mu0 I = 68.75 Amperes
D. Atoms.
Explanation:
All the matter is made of elementary particles called "atoms".
Further, an atom is made of electrons, protons and neutrons. The electrons & protons are again made of the fundamental sub-particles, electrons (leptons) and the protons(quarks).
The classification of particles is shown in the figure attached
Answer:
The magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²
Explanation:
The total linear acceleration is the vector sum of the tangential acceleration and radial acceleration.
The radial acceleration is given by;

where;
a is the angular acceleration and
r is the radius of the circular path

Determine time of the rotation;

Determine angular velocity
ω = at
ω = 1.6 x 0.707
ω = 1.131 rad/s
Now, determine the radial acceleration

The magnitude of total linear acceleration is given by;

Therefore, the magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²
Answer: 51841.5 Watts
Explanation: Using the kinematic equation for the final velocity for a constant acceleration we have:
Vf=Vi+a*t
replacing the values the results is
a=(Vf-Vi)/t= (30.55 m/s-19.44 m/s)/5s= 2.22 m/s^2
Remenber that to convert the speed in Km/h to m/s we have to multiplier by the factor 0.277.
Finally to calculate the increment of power get the final velocity we have to use Neton second law to determine the Force applied to the car.
F=m* a=2100 Kg* 2.22 m/s^2= 4666.2 N
Then increment power to accelerate is given by:
ΔPower= Force* Δ velocity= 4666.2 N* 11,11 m/s= 51841.5 Watts
Answer:
0.6295 A
Explanation:
I=mg/BL put values in this formula.