Answer:d
Explanation:
Given systems are state of matter and do not contain any heat instead Heat is required to change Phase or raise the temperature of the particular system.
For example 600 kg of ice at 
Heat Required to convert it to water at
is

Where L=latent heat of Fusion 


Complete Question:
A beam of white light is incident on the surface of a diamond at an angle
, since the index of refraction depends on the light's wavelength, the different colors that comprise white light will spread out as they pass through the diamond. For example, the indices of refraction in diamond are
for red light and
for blue light. Thus, blue light and red light are refracted at different angles inside the diamond. The surrounding air has
.
Now consider θc, the angle at which the blue refracted ray hits the bottom surface of the diamond. If θc is larger than the critical angle θcrit, the light will not be refracted out into the air, but instead it will be totally internally reflected back into the diamond. Find θcrit. Express your answer in degrees to four significant figures.
Answer:

Explanation:
Only the blue refracted ray is related to the critical angle in this question


The relationship between the critical angle(
),
and
can be given as 

Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
We will convert the 1dm3 in terms of cm3 as follows:
1dm^3 = (10 cm)^3
= 1000 cm^3
The mass of platinum is equal to 900 lb.
Then we will convert the mass in terms of grams as follows:
1 lb = 453.6 g
900 = 900 x 453.6 g
= 408240 g
Then density of platinum is equal to 21.4 g/cm^3
We will calculate the volume of platinum in mass 408240 g as follows:
Volume of platinum = mass of platinum / density of platinum
= 408240 g / 21.4 g/cm^3
= 19076.6 cm^3
The total volume of platinum is 19076.6 cm^3
The volume of platinum in 1 L bar is 1000cm^3
So, to calculate the number of bars we will use the formula as follows;
Number of bars = volume of platinum available / volume of platinum required in 1 L bar
= 19076.6 cm^3 / 1000 cm^3
= 19
So, the number of bars are 19.
Answer:
1.) Employee Driven Machines
2.) Self Driven Machines
Explanation:
A machine is a mechanical device that utilizes the application of forces to carry out an operation. It's operation can be "employee driven" (i.e it is operated by a person) or "self driven" (i.e it is operated by itself).