Answer:
29.4 N/m
0.1
Explanation:
a) From the restoring Force we know that :
F_r = —k*x
the gravitational force :
F_g=mg
Where:
F_r is the restoring force .
F_g is the gravitational force
g is the acceleration of gravity
k is the constant force
xi , x2 are the displacement made by the two masses.
Givens:
<em>m1 = 1.29 kg</em>
<em>m2 = 0.3 kg </em>
<em>x1 = -0.75 m </em>
<em>x2 = -0.2 m </em>
<em>g = 9.8 m/s^2 </em>
Plugging known information to get :
F_r =F_g
-k*x1 + k*x2=m1*g-m2*g
k=29.4 N/m
b) To get the unloaded length 1:
l=x1-(F_1/k)
Givens:
m1 = 1.95kg , x1 = —0.75m
Plugging known infromation to get :
l= x1 — (F_1/k)
= 0.1
Answer:
this measurement if feet is: 2.624672 ft
Explanation:
Notice that 80 cm can be expressed as 0.8 meters, and In order to convert from meters to feet, one needs to multiply the meter measurement times 3.28084. Therefore:
0.80 m can be written in feet as: 0.80 * 3.28084 feet = 2.624672 feet
Answer:
F4.0
Explanation:
To obtain a shutter speed of 1/1000 s to avoid any blur motion the f-number should be changed to F4.0 because the light intensity goes up by a factor of 2 when the f-number is decreased by the square root of 2.
<em>Answer</em>
Force = 170 N
<em>Explanation</em>
First find the distance (d) travelled by the bulldozer.
Sin 35 = 15/d
d = 15/(sin 35)
= 26.15m
Now;
work done = force × distance.
4500 J = force × 26.15
dividing both sides by 26.15,
Force = 4500/26.15
= 172.07 N
Answer to two significant figures = 170 N
Answer:
The value of total energy needed per minute for the humidifier = 77.78 KJ
Explanation:
Total energy per minute the humidifier required = Energy required to heat water to boiling point) + Energy required to convert liquid water into vapor at the boiling point) ----- (1)
Specific heat of water = 4190 
The heat of vaporization is = 2256 
Mass = 0.030 kg
Energy needed to heat water to boiling point = 
Energy needed to heat water to boiling point = 0.030 × 4.19 × (100 - 20)
Energy (
) = 10.08 KJ
Energy needed to convert liquid water into vapor at the boiling point
= 0.030 × 2256 = 67.68 KJ
Thus the total energy needed E =
+ 
E = 10.08 + 67.68
E = 77.78 KJ
This is the value of total energy needed per minute for the humidifier.