Answer:
20 cm
Explanation:
Te electric potential enery U = kq₁q₂/r were q₁ = 5 nC = 5 × 10⁻⁹ C and q₂ = -2 nC = -2 × 10⁻⁹ C and r = √(x - 2)² + (0 - 0)² +(0 - 0)² = x - 2. U = -0.5 µJ = -0.5 × 10⁻⁶ J, k = 9 × 10⁹ Nm²/C².
So r = kq₁q₂/U
x - 2 = kq₁q₂/U
x = 0.02 + kq₁q₂/U m
x = 0.02 + 9 × 10⁹ Nm²/C² × 5 × 10⁻⁹ C × -2 × 10⁻⁹ C/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 - 90 × 10⁻⁹ Nm²/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 + 0.18 = 0.2 m = 20 cm
Answer:
option B.
Explanation:
The correct answer is option B.
The phenomenon of the curtains to pull out of the window can be explained using Bernoulli's equation.
According to Bernoulli's Principle when the speed of the moving fluid increases the pressure within the fluid decrease.
When wind flows in the outside window the pressure outside window decreases and pressure inside the room is more so, the curtain moves outside because of low pressure.
Answer:
- asses disease progression and tissue function
- utilize a biologically active molecule
- utilize a radionuclide tracer
Explanation:
The displacement is the shortest distance between two points, which is 546.41. The displacement for both is 546.41 meters
Average velocity of X = (200 + 200 + 200) / 30
Average velocity of X = 20 m/s
Average velocity of Y = 546.41 / 30 = 18.2 m/s