Answer:
44.4m/s^2
Explanation:
Use the formula...S = ut + 1/2at^2
where...S = 32m...u = 0m/s....t = 1.20s
32 = (0)(1.20) + 0.5(1.20^2)a
;Acceleration of free fall = 44.4m/s^2
Answer:
The second knife-edge must be placed 46.2 cm from the zero mark of the rod.
Explanation:
From the law of equilibrium, ΣF = 0 and ΣM = 0.
Let R be the reaction at the knife edge. Since the weight of the rod and zinc load act downward, and we take downward position as negative
-32 N - 2 N + R = 0
-34 N = -R
R = 34 N
Also, let us assume the knife-edge is x cm from the zero mark. Taking moments about the weight and assuming the knife-edge is right of the weight of the rod. Taking clockwise moments as positive and anti-clockwise moments as negative,
-(45 - 25)2 + (x - 45)R = 0
-(20)2 + (x - 45)34 = 0
-40 = -(x - 45)34
x - 45 = 40/34
x - 45 = 1.18
x = 45 + 1.18
x = 46.18 cm
x ≅ 46.2 cm
The second knife-edge must be placed 46.2 cm from the zero mark of the rod.
Answer:
59cm
Explanation:
angular velocity = 0.8 rad/s
linear velocity = angular velocity * radius
=0.8rad/s * 5m
= 4 m/s
wavelength = (V + U)/F
where,
V is the velocity of the wave
U is the velocity of the source
F is the frequency of the source.
wavelength = (350 m/s + 4 m/s ) / 600 Hz
Wavelength = 0.59m or 59 cm
This is very good conceptual question and can clear your doubts regarding work-energy theorem.
Whenever force is perpendicular to the direction of the motion, work done by that force is zero.
According to work-energy theorem,
Work done by all the force = change in kinetic energy.
here, work done = 0.
Therefore,
0=change in kinetic energy
This means kinetic energy remains constant.
Hope this helps
<span>The Adirondack Mountains, Taconic Mountains, and the Hudson Highlands have the most resistant bedrock.</span>