Answer:
the answer the correct one is the d
Explanation:
In the gate rotation experiment several things are measured.
- the distance from the hinges to the applied force, which must be measured with a tape measure
- The value of the force that is devised with a dynamometer
- the rotated angle that is measured with a protractor
- the time it takes to turn an angle, which is measured with a stopwatch
When examining the answer the correct one is the d
Answer:
f3 = 102 Hz
Explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz
Data:
Centripetal Force = ? (Newton)
m (mass) = 68 Kg
s (speed) = 3.9 m/s
R (radius) = 6.5 m
Formula:

Solving:





Answer:
<span>
B.159 N</span>
Answer:395.6 m/s
Explanation:
Given
mass of bullet 
mass of wood block 
Length of string 
Center of mass rises to an height of 
initial velocity of bullet 
let
and
be the velocity of bullet and block after collision
Conserving momentum
-------------1
Now after the collision block rises to an height of 0.38 cm
Conserving Energy for block
kinetic energy of block at bottom=Gain in Potential Energy




substitute the value of
in equation 1


Answer:
the length of the now stationary spacecraft = 89.65m
Explanation:
In contraction equation, Length contraction L is the shortening of the measured length of an object moving relative to the observer’s frame.
Thus, it has a formula;
L = L_o(√(1 - (v²/c²))
Where in this question;
L = 71m and v = 0.610 c
Thus;
71 = L_o (√(1 - ((0.61c)²/c²))
c² will cancel out to give;
71 = L_o (√(1 - 0.61²)
71 = L_o (√(1 - 0.61²)
71 = 0.792L_o
L_o = 71/0.792
L_o = 89.65m