Answer:
The activation energy for this reaction, Ea = 159.98 kJ/mol
Explanation:
Using the Arrhenius equation as:

Where, Ea is the activation energy.
R is the gas constant having value 8.314 J/K.mol
K₂ and K₁ are the rate constants
T₂ and T₁ are the temperature values in kelvin.
Given:
K₂ = 8.66×10⁻⁷ s⁻¹ , T₂ = 425 K
K₁ = 3.61×10⁻¹⁵ s⁻¹ , T₁ = 298 K
Applying in the equation as:

Solving for Ea as:
Ea = 159982.23 J /mol
1 J/mol = 10⁻³ kJ/mol
Ea = 159.98 kJ/mol
Assuming that this gas is in ideal state, we can use the relation that for every 1 mol of an ideal gas it would have a volume of 22.4 L. But before using this, relation we need to convert the number of grams of H2 into moles by using the molar mass of 2.02 g/mol.
moles H2 = 0.00922 g ( 1 mol / 2.02 g ) = 0.005 mol H2
Volume H2 at STP = 0.005 mol H2 ( 22.4 L / 1 mol ) = 0.102 L of H2
1. In a single atom, no more than 2 electrons can occupy a single orbital? A. True
2. The maximum number of electrons allowed in a p sublevel of the 3rd principal level is?
B.6
3. A neutral atom has a ground state electronic configuration of 1s^2 2s^2. Which of the following statements concerning this atom is/are correct?
B. All of the above.
Answer:128 N
Explanation:
Sample of 3 cm and 4 mm diameter found to break under a minimum force of 128 N .
If sample is 1.5 cm long with same cross-sectional area then minimum force required to break is also 128 N because the applied force is same for any length and diameter of tendon.
D. Atoms.
Explanation:
All the matter is made of elementary particles called "atoms".
Further, an atom is made of electrons, protons and neutrons. The electrons & protons are again made of the fundamental sub-particles, electrons (leptons) and the protons(quarks).
The classification of particles is shown in the figure attached