Answer:
Maximum height the atmosphere pressure can support the
water=10.336 m
Explanation:
We know that ,

Case 1 - Mercury in the tube

Case 2 - Water in the tube

Since atmospheric pressure is same
.
or, 

∴ 
Hence height of the water column =10.336 m
At r = 2R> R The expression for the electric field will be given by: (2R)^2*E=kQ. Where, k=(9*10^9)N.m/C^2, Q=(8*10^-10)C and R=0.025m. So substituting and clearing, we have that the magnitude of the electric field will be: E=(9*10^9)*(8*10^-10)/((2*0.025)^2)=2880 N / C.
When block is pushed upwards along the inclined plane
the net force applied on the block will be given as

here we know that
m = 75 kg


now plug in all values into this


now for finding the power is given as



Answer:
The mechanical energy of the helicopter is
.
Explanation:
It is given that,
Mass of the helicopter, m = 3250 kg
Speed of the helicopter, v = 56.9 m/s
Position of the helicopter, h = 185 m
The energy possessed by an object due to its motion is called its kinetic energy. It is given by :


The energy possessed by an object due to its position is called its potential energy. It is given by :


The sum of kinetic and potential energy is called mechanical energy of the system. It is given by :


or

So, the mechanical energy of the helicopter is
. Hence, this is the required solution.
Answer:
- The equivalent capacitance of the combination is greater than the capacitance of either of the capacitors.
- The voltage across each of the capacitors is the same.
- The sum of the charge stored on each capacitor is equal to the charge supplied by the battery.
Explanation:
The capacitance connected in parallel will have the same potentials across its ends. If the battery has a charge Q, it is divided among the capacitors.
That is,
Q = q₁ + q₂ + q₃
But, the potential is shared equally as V. So, the individual capacitance of the equation has the form q₁ = C₁V , q₂ = C₂V, etc.
So, in this case, when the effective capacitance is formulated, it would be
C = C₁ + C₂ + C₃ farad
Therefore, the true statements are
The equivalent capacitance of the combination is greater than the capacitance of either of the capacitors.
The potential across each of the capacitors is the same.
The charge supplied by the battery divided among the capacitors.