Answer:
5.5 × 10^14 Hz or s^-1
no orange light has less frequency so no photoelectric effect
Explanation:
hf = hf0 + K.E
HERE h is Planck 's constant having value 6.63 × 10 ^-34 J s
f is frequency of incident photon and f0 is threshold frequency
hf0 = hf- k.E
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 6.63 × 10 ^-34× 6.66 × 10^14 - 7.74× 10^-20
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 3.64158×10^-19
f0 = 3.64158×10^-19/ 6.63 × 10 ^-34
f0 = 5.4925 × 10^14
f0 =5.5 × 10^14 Hz or s^-1
frequency of orange light is 4.82 × 10^14 Hz which is less than threshold frequency hence photo electric effect will not be observed for orange light
Answer: M.A = 3
Explanation:
A ramp is an example of an inclined plain. Where the
Height H = 1.5 m
Length L = 4.5 m
Mechanical advantage of a machine is the ratio of the load to effort. While mechanical advantage M.A of an inclined plain is the ratio of the length of the plain to the height of the plain.
M.A = L/H
Substitute the values of L and H into the formula
M.A = 4.5/1.5 = 3
The mechanical advantage of the ramp is 3

Actually Welcome to the Concept of the Force and Power.
Since, according to the Newton's law,
Force = mass * Acceleration.
hence, here
Force = 142 N, accelration = 22.75 m/s2
hence, mass = 142/22.75
===> Mass = 6.24 Kg
hence the mass of the shot is 6.24 Kg
<span><u>Answer
</u>
The mass of 220 lb football has less than 288 lb football. So, it will be easier to move it since it will require less force. The heavy football will have a bigger momentum. Since 288 lb has more weight than 220 lb, it will have bigger inertia making it difficult for the players to stop it.
This makes it easier to tackle 220 lb football than 288 lb football.
</span>
If you drop a <span>6.0x10^-2 kg ball from height of 1.0m above hard flat surface, and a</span>fter the ball had bounce off the flat surface, the kinetic energy of the ball would be mgh - 0.14 = 0.45.