Answer:
30298514.82 m/s
Explanation:
M = Mass of star = 2×10³ kg
r = Radius of star = 5×10³ m
G = Gravitational constant = 6.67 × 10⁻¹¹ m³/kgs²
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration


The object would be moving at a velocity of 30298514.82 m/s
Answer:
One way to test the hypothesis is to create two waves, one in the air and one on the ground at the same time. One of them for the elephant to get closer and another for the elephants to move away. Observe the reaction of the animal and with this we know which sound came first.
Explanation:
This hypothesis is based on the fact that the speed of sound in air is v = 343 m / s with a small variation with temperature.
The speed of sound in solid soil is an average of the speed of its constituent media, giving values between
wood 3900 m / s
concrete 4000 m / s
fabrics 1540 m / s
earth 5000 m / s wave S
ground 7000 m / s P wave
we can see that the speed on solid earth is an order of magnitude greater than in air.
One way to test the hypothesis is to create two waves, one in the air and one on the ground at the same time. One of them for the elephant to get closer and another for the elephants to move away. Observe the reaction of the animal and with this we know which sound came first.
From the initial information, the wave going through the ground should arrive first.
Answer:
the answer is B
Explanation: this was actually an ap exam question a few years back. the reason for answer B is that the only force being applied to the kitten is the force of gravity after being pushed.
The electric force between two objects can be understood by looking at Coulomb's Law. The law states that the electric force is directly proportional to the charges of the 2 objects, and inversely proportional as the square of the distance. This is shown below:
F = (k * Q1 * Q2) / d^2
Where: k = proportionality constant; Q1 = charge of object 1; Q2 = charge of object 2; d = distance between objects.
Given:
F = <span>3.0 × 10^-3 N
Q1 = </span>3.3 × 10^-8 coulombs<span>
Q2 = ?
d = </span><span>6.0 × 10^-2 m
</span><span>k = 9.0 × 10^9
Substituting:
3 x 10^-3 = (9 x 10^9 * 3.3 x 10^-8 * Q2) / (6 x 10^-2)^2
[(</span>3 x 10^-3) * (6 x 10^-2)^2] / [(<span>9 x 10^9) * (3.3 x 10^-8)</span>] = Q2
Q2 = 3.636 x 10^-8 coulombs
Answer:
g= 3.86 m/s^2
Explanation:
given : Kepler-12b, has a diameter that is 1.7 times that of Jupiter (R_Jupiter = 6.99 × 10^7 m), but a mass that is only 0.43 that of Jupiter (M_Jupiter = 1.90 × 10^27 kg ).
to calculate gravity we use the formula
g = GM/r^2
g = 6.67×10^-11 × 0.43×1.9×10^27/( 1.7×6.99×10^7)^2
g = 3.859 ~ 3.86 m/s^2