Answer:

Given:
Radius of ball bearing (r) = 1.5 mm = 0.15 cm
Density of iron (ρ) = 7.85 g/cm³
Density of glycerine (σ) = 1.25 g/cm³
Terminal velocity (v) = 2.25 cm/s
Acceleration due to gravity (g) = 980.6 cm/s²
To Find:
Viscosity of glycerine (
)
Explanation:


Substituting values of r, ρ, σ, v & g in the equation:






The heavy stone would produce waves with a higher amplitude, rather than the smaller stone, because since the stone is heaver its going to have a grater impact and displace more water to create a bigger wave.
Since his line of sight 63 degrees makes with the tip of the building
Tan63° = height of building / Horizontal distance
tan63° = Height / 50
50tan63° = Height
Height = 50tan63°
Height ≈ 50*1.9626
Height ≈ 98.13 m
Height of the building is ≈ 98.13 m. Mind you in solving for this height we have neglected the height of Daniel.
The height of building actually should be 98.13 m plus the height of Daniel. Since the 63° was measured from his eye level.
As we know that reaction time will be

so the distance moved by car in reaction time



now the distance remain after that from intersection point is given by

So our distance from the intersection will be 100 m when we apply brakes
now this distance should be covered till the car will stop
so here we will have


now from kinematics equation we will have



so the acceleration required by brakes is -2 m/s/s
Now total time taken to stop the car after applying brakes will be given as



total time to stop the car is given as

This phenomena is referred to as metal projectile injury/effect. MRI stands for magnetic resonance imaging. As expected, your body is subjected to a magnetic field. This is a technique to look inside your body without cutting it open. Metals should not be placed anywhere near an MRI because it will cause the metals to follow the direction of the magnetic field.