Answer:
630cm/s
Explanation:
In simple harmonic motion, the tangential velocity is expressed mathematically as v = ὦr
ὦ is the angular velocity = 2πf
r is the radius of the disk
f is the frequency
Given the radius of disk = 10cm
frequency = 10Hz
v = 2πfr
v = 2π×10×10
v = 200π
v = 628.32 cm/s
The tangential velocity = 630cm/s ( to 2 significant figures)
Answer:
<u></u>
- <u>1. The potential energy of the swing is the greatest at the position B.</u>
- <u>2. As the swing moves from point B to point A, the kinetic energy is increasing.</u>
Explanation:
Even though the syntax of the text is not completely clear, likely because it accompanies a drawing that is not included, it results clear that the posittion A is where the seat is at the lowest position, and the position B is upper.
The gravitational <em>potential energy </em>is directly proportional to the height of the objects with respect to some reference altitude. Thus, when the seat is at the position A the swing has the smallest potential energy and when the seat is at the <em>position B the swing has the greatest potential energy.</em>
Regarding the forms of energy, as the swing moves from point B to point A, it is going downward, gaining kinetic energy (speed) at the expense of the potential energy (losing altitude). When the seat passes by the position A, the kinetic energy is maximum and the potential energy is miminum. Then the seat starts to gain altitude again, losing the kinetic energy and gaining potential energy, up to it gets to the other end,
Answer:v=2 m/s
Explanation:
Given
Length of string L=1.2 m
mass of pendulum m=0.25 kg
maximum inclination with vertical \theta =34
vertical Rise of Pendulum from its mean position is given by

Conserving Energy at top and bottom point
Potential Energy of sphere is converted into kinetic energy of sphere





Answer:
0.056 psi more pressure is exerted by filled coat rack than an empty coat rack.
Explanation:
First we find the pressure exerted by the rack without coat. So, for that purpose, we use formula:
P₁ = F/A
where,
P₁ = Pressure exerted by empty rack = ?
F = Force exerted by empty rack = Weight of Empty Rack = 40 lb
A = Base Area = 452.4 in²
Therefore,
P₁ = 40 lb/452.4 in²
P₁ = 0.088 psi
Now, we calculate the pressure exerted by the rack along with the coat.
P₂ = F/A
where,
P₂ = Pressure exerted by rack filled with coats= ?
F = Force exerted by filled rack = Weight of Filled Rack = 65 lb
A = Base Area = 452.4 in²
Therefore,
P₂ = 65 lb/452.4 in²
P₂ = 0.144 psi
Now, the difference between both pressures is:
ΔP = P₂ - P₁
ΔP = 0.144 psi - 0.088 psi
<u>ΔP = 0.056 psi</u>
If you did this then it could lead to cheating or someone else getting hurt.