Answer:
The answer to your question is: W = 390 J
Explanation:
Work is the transfer of energy when a body is moved from one place to another.
Data
Force = 65 N
mass = 45 kg
distance = 6 meters
work = ? J
Formula
W = F x d
Process
W = 65 N x 6 m
W = 390 J
Answer:
The work done on the gas is equal to the area under the curve pv diagram w = area of triangle = 1/2 (base)(height) = 1/2 (BC)(Ac) = 1/2 (3v - v)(3p - p) = 1/2 (9 vp - 3 vp - 3vp + vp) = 4 vp/2 W = 2 vp
Check attachment for the diagrammatic representation
Answer:
The lighter frog goes higher than the heavier frog.
The lighter frog is moving faster than the heavier frog
Explanation:
If both frogs have the same kinetic energy when they leave the ground, the following equality applies:

Now, if the only force acting on the frogs is gravity, when they reach to the maximum height, we can apply the following kinematic equation:

When h= hmax, the object comes momentarily to an stop, so vf =0
Solving for hmax:

As the lighter frog, in order to have the same kinetic energy than the heavier one, has a greater initial velocity, it will go higher than the other.
As a consequence of both having the same kinetic energy, the lighter frog will be moving faster than the heavier frog.
Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N