Answer:
120V
Explanation:
Given parameters:
Current = 6A
Resistance = 20Ω
Unknown:
Voltage = ?
Solution:
According to ohms law;
V = IR
Where V is the voltage
I is the current
R is the resistance
Now, insert the parameters and solve;
V = 6 x 20 = 120V
Answer:
2.5 ms
Explanation:
v = Speed of sound in air = 343 m/s
f = Frequency = 200 Hz
Wavelength is given by

In the case of destructive interference, path difference is given by

Delay is givenn by

The minimum headphone delay, that will cancel this noise is 2.5 ms
Models show how the atoms in a compound are connected.
Note: The diagram referred to in the question is attached here as a file.
Answer:
The magnitude of the magnetic field is 
Explanation:
The magnetic field can be determined by the relationship:
...............(1)
Were I is the current flowing through the wires
The distance R from point 1 to m is calculated using the pythagora's theorem


Substituting R into equation (1)


Answer:
a) p = m1 v1 + m2 v2
, b) dp / dt = m1 a1 + m2 a2
, c) It is equivalent to force
dp / dt = 0
Explanation:
In this problem we have two blocks and the system is formed by the two bodies.
Part A. Initially they ask us to find the moment of the whole system
p = m1 v1 + m2 v2
Part B.
Find the derivative
dp / dt = m1 dv1dt + m2 dv2 / dt
dp / dt = m1 a1 + m2 a2
Part C.
Let's analyze the dimensions
m a = [kg] [m / s2] = [N]
It is equivalent to force
Part d
Acceleration is due to a net force applied
Part e
The acceleration of block 1 is due to the force exerted by block 2 during the moment change
Part f
Force of block 1 on block 2
True f12 = m1a1 f21 = m2a2
Part g
By the law of action and reaction are equal magnitude F12 = f21
Part H
dp / dt = 0
Isolated system F12 = F21 and the masses are constant. The total moment is only redistributed