Answer:
The answer is given below
Explanation:
u is the initial velocity, v is the final velocity. Given that:

a)
The final velocity of cart 1 after collision is given as:

The final velocity of cart 2 after collision is given as:

b) Using the law of conservation of energy:

Answer:
The answer to your question is Decrease
Voltage = (current) x (resistance)
The voltage across THIS RESISTOR is
V = (0.050 A) x (0.1 ohm)
V = 0.005 v (5 millivolts)
Answer:
2.286 ohm
Explanation:
R1 = 16 ohm
R2 = 8 ohm
R3 = 4 ohm
They all are connected in parallel combination
Let the equivalent resistance is R.
1/R = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3
1/R = 1/16 + 1/8 + 1/4
1/R = (1 + 2 + 4) / 16
1/R = 7 / 16
R = 16/7 = 2.286 ohm
Answer:
40
Explanation:
Mechanical advantage = effort arm / load arm
MA = 20 cm / 0.5 cm
MA = 40