Given : Initial velocity = -1.3 m/s
Final Velocity = -6.5 m/s.
Time = 25 minutes.
To find : Average acceleration.
Solution: We are given units in meter/second (m/s).
So, we need to convert time 25 minutes in seconds.
1 minute = 60 seconds.
25 minutes = 60*25 = 1500 seconds.
Formula for average acceleration is given by,

We are not given intial time, so we can take initial time =0.
Plugging values in the above formula.

= 
= -0.003467
or
.
Answer:
The temperature of the gas is 1197.02 K
Explanation:
From ideal gas law;
PV = nRT
Where;
P is the pressure of the gas
V is the volume of the gas
R is ideal gas constant = 8.314 L.kPa/mol.K
T is the temperature of the gas
n is the number of moles of gas
Volume of the gas in the cylindrical container = πr²h
Given;
r = 6/2 = 3 cm = 0.03 m
h = 11 cm = 0.11 m
V = π × (0.03)² × 0.11 = 3.11 × 10⁻⁴ m³ = 0.311 L
number of moles of oxygen gas = Reacting mass / molar mass


Therefore, the temperature of the gas is 1197.02 K
The area of the sprinkles can be determined through the area of a circle that is pi * r^2 in which the given dimensions above are the radii, r. The second scenarios radius is only half of the original, that is 4 ft. In this case, we can compute the area of the second again. We calculate next the difference of two areas of circles.
Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.