Answer:
D) 42.87 m/s
Explanation:
First, find the time it takes him to land. Given in the y direction:
Δy = 60 m
v₀ = 0 m/s
a = 9.8 m/s²
Find: t
Δy = v₀ t + ½ at²
60 m = (0 m/s) t + ½ (9.8 m/s²) t²
t = 3.5 s
Next, find the speed needed to travel the horizontal distance in that time. Given in the x direction:
Δx = 60 m
a = 0 m/s²
t = 3.5 s
Find: v₀
Δy = v₀ t + ½ at²
150 m = v₀ (3.5 s) + ½ (0 m/s²) (3.5 s)²
v₀ = 42.87 m/s
Answer: Thermal comductivity (K) is 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Explanation:
Thermal comductivity K = QL/A∆T
Q= Amount of heat transferred through the material in watts = 75W
L= Distance between two isothermal planes = 0.740mm
A= Area of the surface in square metres = 2m^2
∆T= Temperature change = (37-30) °C.
Solving this : K =( 75 x 0.740 x 10^-3)/ 2 x (37-30)
K = 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Answer:
The angle between the blue beam and the red beam in the acrylic block is

Explanation:
From the question we are told that
The refractive index of the transparent acrylic plastic for blue light is 
The wavelength of the blue light is 
The refractive index of the transparent acrylic plastic for red light is 
The wavelength of the red light is 
The incidence angle is 
Generally from Snell's law the angle of refraction of the blue light in the acrylic block is mathematically represented as
![r_F = sin ^{-1}[\frac{sin(i) * n_a }{n_F} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_F%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%28i%29%20%2A%20%20n_a%20%7D%7Bn_F%7D%20%5D)
Where
is the refractive index of air which have a value of
So
![r_F = sin ^{-1}[\frac{sin(45) * 1 }{ 1.497} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_F%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%2845%29%20%2A%20%201%20%7D%7B%201.497%7D%20%5D)

Generally from Snell's law the angle of refraction of the red light in the acrylic block is mathematically represented as
![r_C = sin ^{-1}[\frac{sin(i) * n_a }{n_C} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_C%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%28i%29%20%2A%20%20n_a%20%7D%7Bn_C%7D%20%5D)
Where
is the refractive index of air which have a value of
So
![r_C = sin ^{-1}[\frac{sin(45) * 1 }{ 1.488} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_C%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%2845%29%20%2A%20%201%20%7D%7B%201.488%7D%20%5D)

The angle between the blue beam and the red beam in the acrylic block

substituting values


Answer:
the 70kg man
Explanation:
because he has more weight and is moving faster