Answer:
Force will be acting southward and the magnitude of force will be 1000 N
Explanation:
given,
mass of car = 1000 Kg
initial speed of the car (u) = 20 m/s
final speed of the car (v) = 0 m/s
distance to stop the car = 200 m
using equation of motion
v² = u² + 2 a s
0 = 20² + 2 x a x 200
400 a = -400
a = -1 m/s²
Now, we know
Force = mass x acceleration
F = 1000 x -1
F = -1000 N
- ve sign of force represent force will be acting in the opposite direction of motion.
Force will be acting southward and the magnitude of force will be 1000 N
Answer:
v=8m/s
Explanation:
To solve this problem we have to take into account, that the work done by the friction force, after the collision must equal the kinetic energy of both two cars just after the collision. Hence we have
![W_{f}=E_{k}\\W_{f}=\mu N=\mu(m_1+m_1)g\\E_{k}=\frac{1}{2}[m_1+m_2]v^2](https://tex.z-dn.net/?f=W_%7Bf%7D%3DE_%7Bk%7D%5C%5CW_%7Bf%7D%3D%5Cmu%20N%3D%5Cmu%28m_1%2Bm_1%29g%5C%5CE_%7Bk%7D%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5Bm_1%2Bm_2%5Dv%5E2)
where
mu: coefficient of kinetic friction
g: gravitational acceleration
We can calculate the speed of the cars after the collision by using

Now , we can compute the speed of the second car by taking into account the conservation of the momentum

the car did not exceed the speed limit
Hope this helps!!
Answer:
a)
, b) 
Explanation:
The magnitude of torque is a form of moment, that is, a product of force and lever arm (distance), and force is the product of mass and acceleration for rotating systems with constant mass. That is:



Where
is the angular acceleration, which is constant as torque is constant. Angular deceleration experimented by the unpowered flywheel is:


Now, angular velocities of the unpowered flywheel at 50 seconds and 100 seconds are, respectively:
a) t = 50 s.


b) t = 100 s.
Given that friction is of reactive nature. Frictional torque works on the unpowered flywheel until angular velocity is reduced to zero, whose instant is:


Since
, then the angular velocity is equal to zero. Therefore:

Answer:
a) xf = 5.1 m
b) u = 0.304
c) x = 10.3 m
Explanation:
we will use the following formula:
u = 0.1 + A*x
Si x = 12.5 m, u = 0.6
Clearing A:
A = 0.5/12.5 = 0.04 m^-1
a) we have to:
W = Ekf - Eki
where Ekf = final kinetic energy
Eki = initial kinetic energy
9.8*(0.1xf + ((0.04*xf^2)/(2))) = (4.5^2)/(2)
Clearing xf, we have:
xf = 5.1 m
b) Replacing values for u:
u = 0.1 + (0.04*5.1) = 0.304
c) Wf = Ekf - Eki
-u*m*x*g = 0 - (m*v^2)/2
Clearing x:
x = v^2/(2*u*g) = (4.5^2)/(2*0.1*9.8) = 10.3 m
Answer:
<em>The glider's new speed is 68.90 m/s</em>
Explanation:
<u>Principle Of Conservation Of Mechanical Energy</u>
The mechanical energy of a system is the sum of its kinetic and potential energy. When the only potential energy considered in the system is related to the height of an object, then it's called the gravitational potential energy. The kinetic energy of an object of mass m and speed v is

The gravitational potential energy when it's at a height h from the zero reference is

The total mechanical energy is


The principle of conservation of mechanical energy states the total energy is constant while no external force is applied to the system. One example of a non-conservative system happens when friction is considered since part of the energy is lost in its thermal manifestation.
The initial conditions of the problem state that our glider is glides at 416 meters with a speed of 45.2 m/s. The initial mechanical energy is

Operating in terms of m


Then we know the glider dives to 278 meters and we need to know their final speed, let's call it
. The final mechanical energy is

Operating and factoring

Both mechanical energies must be the same, so

Simplifying by m and rearranging

Computing

The glider's new speed is 68.90 m/s