Answer:
Case A
Explanation:
given,
size of bacteria = 1 mm x 1 mm
velocity = 20 mm/s
size of the swimmer = 1.5 m x 1.5 m
velocity of swimmer = 3 m/s
Viscous force

for the bacteria


for the swimmer


from the above force calculation
In case B inertial force that represent mass is more than the inertial force in case of bacteria.
Viscous force is dominant in case of bacteria.
So, In Case A viscous force will be dominant.
Answer:
Stars live to long to be observed from birth to death
Explanation:
The life expectancy of a star are millions of years compared to that of human thereby making it difficult to study the life path and activities of the stars till the point of extinction. This brought about scientist studying different star with different ages in order to answer their burning question on formation of stars which is called the figuring out process(stellar activity) and this makes it difficult and tedious.
As density = mass/volume
So
Mass = density *volume
Mass = 25,365.4 * 2.7 = 68,486.58 g
<span>Mass of the granite monument to the nearest tenth
= 68,485.6 g</span>
Answer:
75 kgm/s
Explanation:
Impulse: This can be defined as the product of mass and change in velocity. The S.I unit is kgm/s.
From the question,
I = m(v-u)................... Equation 1
Where I = impulse, m = mass, v = final velocity, u = initial velocity.
Let the direction of the initial velocity be the positive direction.
Given: m = 5 kg, v = -10 m/s (bounce off), u = 5 m/s.
Substitute into equation 1
I = 5(-10-5)
I = 5(-15)
I = -75 kgm/s.
The negative sign tells that the impulse act in the same direction as the final velocity of the ball
Hence,
I = 75 kgm/s