Answer:
Part a)
Induced EMF when length vector is along Z direction is 0.72 V
Part b)
Induced EMF when length vector is along Y direction is ZERO
Explanation:
As we know that the motional EMF induced in the wire is given as

1)
As we know that



now we have

so we have

2)
If the length vector is along Y direction then we have

so again we have

so we have
EMF = 0
At the rear.
PWC stands for personal watercraft, and it is a small powerboat. The main components of a PWC are the hull (body of the boat), deck (surface where people walk/stand), throttle (controls speed), steering nozzle and water intake.
Answer:
3.6 m
Explanation:
let x = horizontal distance between emily and allison should be for allison to catch the ball
Find horizontal speed of the ball
vx = 12 sin 30 = 12 x 0.5 = 6 m/s
To find time taken, we will use vertical values of the ball motion
Initial velocity in vertical direction
u = 12 cos 30 = 10.392 m/s
let a = g = 9.8m/s2
Use equation of motion
s = ut +1/2at^2
s = vertical distance = 8
8 = (10.392)t + (1/2)(9.8)t^2
8 = (10.392)t + (4.9)t^2
4.9t^2 + 10.392t - 8 = 0
Using formula of quadratic or calculator, we'll find
t = 0.6 and t = -2.72
We pick t=0.6s since it's not logical time in negative
Assuming no air resistance or external forces, the ball will move 6m/s horizontally. Hence using the formula of speed
speed vx = distance x / time
x = (vx)(t)
= 6 x 0.6
= 3.6 m
Density is mass divides by volume, so
89.6g / 10cm^3 =8.96g /cm^3
*cm^3 is a standard unit of volume*
Answer:Thus, The magnetic field around a current-carrying wire is <u><em>directly</em></u> proportional to the current and <u><em>inversely</em></u> proportional to the distance from the wire. If the current triples while the distance doubles, the strength of the magnetic field increases by <u><em>one and half (1.5)</em></u> times.
Explanation:
Magnetic field around a long current carrying wire is given by

where B= magnetic field
permeability of free space
I= current in the long wire and
r= distance from the current carrying wire
Thus, The magnetic field around a current-carrying wire is <u><em>directly</em></u> proportional to the current and <u><em>inversely</em></u> proportional to the distance from the wire.
Now if I'=3I and r'=2r then magnetic field B' is given by

Thus If the current triples while the distance doubles, the strength of the magnetic field increases by <u><em>one and half (1.5)</em></u> times.