The parcel will undergo projectile motion, which means that it will have motion in both the horizontal and vertical direction.
First, we determine how long the parcel will fall using:
s = ut + 1/2 at²
where s will be the height, u is the initial vertical velocity of the parcel (0), t is the time of fall and a is the acceleration due to gravity.
5.5 = (0)(t) + 1/2 (9.81)(t)²
t = 1.06 seconds
Now, we may use this time to determine the horizontal distance covered by the parcel by using:
distance = velocity * time
The horizontal velocity of the parcel will be equal to the horizontal velocity of the cruise liner.
Distance = 10 * 1.06
Distance = 10.6 meters
The boat should be 10.6 meters away horizontally from the point of release.
Answer:
X and Z
Explanation:
Conduction occurs through direct physical contact. Heat transferred from the pot to the handle, and from the handle to the hand, are both examples of conduction.
Answer:
20 cm
Explanation:
Te electric potential enery U = kq₁q₂/r were q₁ = 5 nC = 5 × 10⁻⁹ C and q₂ = -2 nC = -2 × 10⁻⁹ C and r = √(x - 2)² + (0 - 0)² +(0 - 0)² = x - 2. U = -0.5 µJ = -0.5 × 10⁻⁶ J, k = 9 × 10⁹ Nm²/C².
So r = kq₁q₂/U
x - 2 = kq₁q₂/U
x = 0.02 + kq₁q₂/U m
x = 0.02 + 9 × 10⁹ Nm²/C² × 5 × 10⁻⁹ C × -2 × 10⁻⁹ C/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 - 90 × 10⁻⁹ Nm²/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 + 0.18 = 0.2 m = 20 cm
The photon can be absorbed and the energy of the photon is exactly equal to the energy-level difference between the ground state and the level d.
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.