The magnitude of the change in momentum of the stone is about 18.4 kg.m/s

<h3>Further explanation</h3>
Let's recall Impulse formula as follows:

<em>where:</em>
<em>I = impulse on the object ( kg m/s )</em>
<em>∑F = net force acting on object ( kg m /s² = Newton )</em>
<em>t = elapsed time ( s )</em>
Let us now tackle the problem!

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.500 kg
initial speed of ball = vo = 20.0 m/s
final kinetic energy = Ek = 70% Eko
<u>Asked:</u>
magnitude of the change of momentum of the stone = Δp = ?
<u>Solution:</u>
<em>Firstly, we will calculate the final speed of the ball as follows:</em>



→ <em>negative sign due to ball rebounds</em>


<em>Next, we could find the magnitude of the change of momentum of the stone as follows:</em>

![\Delta p_{stone} = - [ mv - mv_o ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20-%20%5B%20mv%20-%20mv_o%20%5D)
![\Delta p_{stone} = m[ v_o - v ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20m%5B%20v_o%20-%20v%20%5D)
![\Delta p_{stone} = m[ v_o + v_o\sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20m%5B%20v_o%20%2B%20v_o%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)
![\Delta p_{stone} = mv_o [ 1 + \sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20mv_o%20%5B%201%20%2B%20%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)
![\Delta p_{stone} = 0.500 ( 20.0 ) [ 1 + \sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%200.500%20%28%2020.0%20%29%20%5B%201%20%2B%20%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)


<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics
Explanation:
Given that,
Initial speed of the electron, 
Distance, s = 5 cm = 0.05 cm
Acceleration of the electron,
(a) Let v is the electron's velocity when it emerges from this region. It can be calculated as :


v = 871779.788 m/s
or

(b) Let t is the time for which the electron take to cross the region. It can be calculated as:



Hence, this is the required solution.
Answer:
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 2.8 m/s
v = Final velocity = 0
s = Displacement
g = Acceleration due to gravity = -9.81 m/s² = a (negative as it is going up)
Equation of motion

The height to which the apple above the point of release will reach is 0.39959 m
From the ground the distance will be 1.3+0.39959 = 1.69959 m
Distance from the tree house = 5.9-1.69959 = 4.20041 m
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
The values in the option do not reflect the answer.
Answer:
We know that force applied per unit area is called pressure.
Pressure = Force/ Area
When force is constant than pressure is inversely proportional to area.
1- Calculating the area of three face:
A1 = 20m x 10 m =200 Square meter
A2 = 10 mx 5 m = 50 Square meter
A3 = 20m x 5 m = 100 Square meter
Therefore A1 is maximum and A2 is minimum.
2- Calculate pressure:
P = F/ A1 = 30 / 200 = 0.15 Nm⁻² ( minimum pressure)
P = F / A2 = 30 / 50 = 0.6 Nm⁻² ( maximum pressure)
Hence greater the area less will be the pressure and vice versa.