Ethylene glycol is termed as the primary ingredients in antifreeze.
The ethylene glycol molecular formula is C₂H₆O₂.
Molar mass of C₂H₆O₂ is = (2×12) +(6×1) + (216) = 62g/mol
Now that antifreeze by mass is 50%, then there is 1kg of ethylene glycol which is present in 1kg of water.
ΔTf = Kf×m
ΔTf = depression in the freezing point.
= freezing point of water freezing point of the solution
= O°c - Tf
= -Tf
Kf = depression in freezing constant of water = 1.86°C/m
M is the molarity of the solution.
=(mass/molar mass) mass of solvent in kg
=1000g/62 (g/mol) /1kg
=16.13m
If we plug the value we get
-Tf = 1.86 × 16.13 = 30
Tf = -30°c
Answer:
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ
Explanation:
Consider the diagram shown in attachment
fx= fcosθ (fx: component of friction force in x-direction ; f: frictional force)
Fbx= Fbcosθ ( Fbx: component of braking force in x-direction ; Fb: braking force)
Wx= Wtanθ (Wx: component of weight in x-direction ; W: Weight of semi)
sum of x-direction forces = 0
fx+ Fbx=Wx
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ
Answer
given,


mass of book = 0.305 Kg
so, from the diagram attached below




computing horizontal component




θ = 62.35°
Answer:
Current flows in a resistor-capacitor circuit because of the varying electric field across the plates of a capacitor induced by an AC voltage source <em>(displacement current)</em>
Explanation:
In a capacitor, current does not flow the same way it does in a circuit, that is through conduction. This is because there is a highly resistive material in between the plates of the capacitor. Rather current flows through a phenomenon called displacement current.
Because of change in charge accumulation with time above the plates, the electric field changes causing the displacement current.
Displacement current arises due to the flow of electrons as a result of the varying magnetic fields set up on the plates of the capacitor when supplied with an AC voltage. It is important to note that a DC voltage does not induce any displacement current.
<em>Through this, phenomenon discovered by Maxwell, current is able to flow in a resistor-capacitor circuit despite the absence of an electrically conductive path through the plates.</em>
For the answer to the question above,
<span>Q = amount of heat (kJ) </span>
<span>cp = specific heat capacity (kJ/kg.K) = 4.187 kJ/kgK </span>
<span>m = mass (kg) </span>
<span>dT = temperature difference between hot and cold side (K). Note: dt in °C = dt in Kelvin </span>
<span>Q = 100kg * (4.187 kJ/kgK) * 15 K </span>
<span>Q = 6,280.5 KJ = 6,280,500 J = 1,501,075.5 cal</span>