Answer:
The total mechanical energy does not change if the value of the mass is changed. That is, remain the same
Explanation:
The total mechanical energy of a spring-mass system is equal to the elastic potential energy where the object is at the amplitude of the motion. That is:
(1)
k: spring constant
A: amplitude of the motion = 2.0cm
As you can notice in the equation (1), the total mechanical energy of the system does not depend of the mass of the object. It only depends of the amplitude A and the spring constant.
Hence, if you use a mass of 0.40kg the total mechanical energy is the same as the obtained with a mas 0.20kg
Remain the same
Answer:
In this case, the index of seawater replacement is 1.33, the index of refraction of air is 1, which is why the angle of replacement is less than the incident angle, so the fish seems to be closer
In the opposite case, when the fish looked at the face of the man, the angle of greater reason why it seems to be further away
Explanation:
This exercise can be analyzed with the law of refraction that establishes that a ray of light when passing from one medium to another with a different index makes it deviate from its path,
n₁ sin θ₁ = n₂ sin θ₂
where n₁ and n₂ are the refractive indices of the incident and refracted means and the angles are also for these two means.
In this case, the index of seawater replacement is 1.33, the index of refraction of air is 1, which is why the angle of replacement is less than the incident angle, so the fish seems to be closer
1 sin θ₁ = 1.33 sin θ₂
θ₂ = sin⁻¹ ( 1/1.33 sin θ₁)
In the opposite case, when the fish looked at the face of the man, the angle of greater reason why it seems to be further away
Answer:
The following equation can be used.
(32°F − 32) × 5/9=C
Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

Answer:
The amount of gas that is to be released in the first second in other to attain an acceleration of 27.0 m/s2 is

Explanation:
From the question we are told that
The mass of the rocket is m = 6300 kg
The velocity at gas is being ejected is u = 2000 m/s
The initial acceleration desired is 
The time taken for the gas to be ejected is t = 1 s
Generally this desired acceleration is mathematically represented as

Here
is the rate at which gas is being ejected with respect to time
Substituting values

=> 
=> 
=> 
=> 