Answer:
the yield of product is YP=46.835 % and the concentration of solids is
Cs = 27.33%
Explanation:
Assuming that all the solids and fats remains in the milk after the evaporation, then the mass of product mP will be
Mass of fat in 100 kg of milk = 100 kg* 0.037 = mP* 0.079
mP = 100 kg* 0.037/0.079 = 46.835 kg
then the yield YP of the product is
YP= mP / 100 kg = 46.835 kg / 100 kg = 46.835 %
YP= 46.835 %
the concentration of solids Cs is
Mass of solids in 100 kg of milk = 100 kg* 0.128 = 46.835 kg * Cs
Cs = 100 kg* 0.128 / 46.835 kg = 0.2733 = 27.33%
Cs = 27.33%
Answer:
Current, I = 1000 A
Explanation:
It is given that,
Length of the copper wire, l = 7300 m
Resistance of copper line, R = 10 ohms
Magnetic field, B = 0.1 T

Resistivity, 
We need to find the current flowing the copper wire. Firstly, we need to find the radius of he power line using physical dimensions as :




r = 0.00199 m
or

The magnetic field on a current carrying wire is given by :



I = 1000 A
So, the current of 1000 A is flowing through the copper wire. Hence, this is the required solution.
A sound wave. Because in a vacuum there is no medium in a vacuum. And the only wave that requires a medium to travel through is a sound wave.
Answer:
Tension in the string at this position: 3.1 N.
Explanation:
Convert the radius of the circle to meters:
.
What's the net force on the object?
The object is in a circular motion. As a result,
,
where
is the net force on the object,
is the mass of the object,
is the velocity of the object, and
is the radius of the circular motion.
For this object,
.
The output unit of net force should be standard if the unit for mass, velocity, and radius are all standard. The net force shall always point towards the center. In this case the net force points downwards.
What are the forces on this object?
There are two forces on the object at this moment:
- Weight,
, which points downwards.
. - Tension,
, which also points downwards. The size of the tension force needs to be found.
What's the size of the tension force?
Gravity and tension points in the same direction. The size of their resultant force is the sum of the two forces. In other words,
.
.
All three values in this question are given with two sig. fig. Round the value of
to the same number of significant figures.
Answer:
Explanation:
Carton cycle consists of four thermodynamic processes . The first is isothermal expansion at higher temperature , then adiabatic expansion which lowers the temperature of gas . The third process is isothermal compression at lower temperature and the last process is adiabatic compression which increases the temperature of the gas to its original temperature .
So the given process of isothermal compression must have been done at the temperature of 300K , keeping the temperature constant .
Work done on gas at isothermal compression is equal to heat transfer .
work done on gas = 80 x 10³ J
work done on gas = n RT ln v₁ / v₂
n is number of moles v₁ and v₂ are initial and final volume
molecular weight of gas = 28.97 g
1.5 kg = 1500 / 28.97 moles
= 51.77 moles
work done on gas = n RT ln v₁ / v₂
Putting the values in the equation above
80 x 10³ = 51.78 x 8.31 x 300 x ln v₁ / .2
ln v₁ / .2 = .62
v₁ / .2 = 1.8589
v₁ = 0.37 m³