Vf= 60m/s
vs = 15m/s
t=20s
a = vf-vs/t
a = 45m/s / 20s
a = 2,25 m/s²
S = vs *t + 1/2 a*t²
S = 15 m/s*20s +1/2 * 2,25m/s² * 400 s²
S = 300m + 450m
S = 750m
v average = 750m/20s
v average = 37,5 m/s
Answer:
630cm/s
Explanation:
In simple harmonic motion, the tangential velocity is expressed mathematically as v = ὦr
ὦ is the angular velocity = 2πf
r is the radius of the disk
f is the frequency
Given the radius of disk = 10cm
frequency = 10Hz
v = 2πfr
v = 2π×10×10
v = 200π
v = 628.32 cm/s
The tangential velocity = 630cm/s ( to 2 significant figures)
Plastic is used in many things like bags, toys, nd certain products. Plastic is very durable nd flexible :) hope i helped a bit c;
Answer:
Energy resources can be measured. They will include the fossil fuels, geothermal and hydroelectric potential, and increasingly the renewable resources. When the US list is compared to the World it is considered energy Rich. When Japan's list is compared to the world standard it considered energy poor.
A changing technology like nuclear fusion could substantially change the assessment.
Japan does not have any substantial, oil, coal, gas, deposits, while the US does.
Explanation: