Answer:
0.056 psi more pressure is exerted by filled coat rack than an empty coat rack.
Explanation:
First we find the pressure exerted by the rack without coat. So, for that purpose, we use formula:
P₁ = F/A
where,
P₁ = Pressure exerted by empty rack = ?
F = Force exerted by empty rack = Weight of Empty Rack = 40 lb
A = Base Area = 452.4 in²
Therefore,
P₁ = 40 lb/452.4 in²
P₁ = 0.088 psi
Now, we calculate the pressure exerted by the rack along with the coat.
P₂ = F/A
where,
P₂ = Pressure exerted by rack filled with coats= ?
F = Force exerted by filled rack = Weight of Filled Rack = 65 lb
A = Base Area = 452.4 in²
Therefore,
P₂ = 65 lb/452.4 in²
P₂ = 0.144 psi
Now, the difference between both pressures is:
ΔP = P₂ - P₁
ΔP = 0.144 psi - 0.088 psi
<u>ΔP = 0.056 psi</u>
Answer:
beta particles
Explanation:

Given mass = 14.0 g
Molar mass = 137 g/mol

According to avogadro's law, 1 mole of every substance weighs equal to its molecular mass and contains avogadro's number
of particles.
1 mole of cesium contains atoms =
0.102 moles of cesium contains atoms =
The relation of atoms with time for radioactivbe decay is:

Where
=atoms left undecayed
= initial atoms
t = time taken for decay = 3 minutes
= half life = 30.0 years =
minutes
The fraction that decays : 
Amount of particles that decay is = 
Thus
beta particles are emitted by a 14.0-g sample of cesium-137 in three minutes.
Answer:
A glass flask whose volume is 1000 cm ^3 at 0.0 ^oC is completely filled with mercury at this. Every substance when heat energy is supplied, expands due to the Rate of thermal expansion will be different for different materials. Volume of the glass flask and mercury at 0 degree Celsius V0=1000cm3=1×10−3m3 V 0
Explanation:
hope dis help!!!
The goal of Science is to expand knowledge.
<h2>
Option C is the correct answer.</h2>
Explanation:
We need to find how many calories is 1 BTU.
Given
1 BTU = 1054 J
1 calorie = 4.186 J
So we have
1 BTU = 4.186 x 251.79 J
1 BTU =251.79 calorie
1 BTU = 252 calorie.
Option C is the correct answer.