Answer:
<em>The final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC</em>
Explanation:
The initial charge on 4 mF capacitor = 4 mf x 50 V = 200 mC
The initial Charge on 6 mF capacitor = 6 mf x 30 V =180 mC
Since the negative ends are joined together the total charge on both capacity would be;
q = 
q = 200 - 180
q = 20 mC
In order to find the final charge on the 6.0 mF capacitor we have to find the combined voltage
q = (4 x V) + (6 x V)
20 = 10 V
V = 2 V
For the final charge on 6.0 mF;
q = CV
q = 6.0 mF x 2 V
q = 12 mC
Therefore the final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC
The correct order is (in decreasing order of gravity strength)
Jupiter - Neptune - Venus - Mars
In fact, Wayne's weight on each planet is given by

where m is Wayne's mass, which is a constant value, and g is the gravity strength at the surface of the planet. Therefore, the Wayne's weight W on each planet is directly proportional to the gravity strength of that planet: so the planet with the strongest gravity is the one where Wayne's weight is the greatest (Jupiter, 333 pounds), followed by Neptune (159), Venus (128) and Mars (53).
Answer and Explanation:
curents i = 2.9 A
i ' = 4.4 A
the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl around the window frame = μo * current enclosed
= μo* ( i '- i )
Since from Ampere's law
where μ o = permeability of free space = 4π * 10 ^-7 H / m
plug the values we get the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl = ( 4π*10^-7 ) (2.9+4.4)
= 1.884 * 10^-6 Tm
Emily throws the ball at 30 degree below the horizontal
so here the speed is 14 m/s and hence we will find its horizontal and vertical components


vertical distance between them

now we will use kinematics in order to find the time taken by the ball to reach at Allison

here acceleration is due to gravity

now we will have

now solving above quadratic equation we have

now in order to find the horizontal distance where ball will fall is given as

here it shows that horizontal motion is uniform motion and it is not accelerated so we can use distance = speed * time

so the distance at which Allison is standing to catch the ball will be 5.33 m
Answer:
Final mass=0.89kg
Final pressure=5.6bar
Explanation:
To find mass,m=v/v1
But v1=vf + x(vg-vf)
Vf= 0.001093m^3/kg
Vg= 0.3748m^3/kg
V1= 0.001093+0.5(0.3748-0.001093)
V1= 0.225m^3/kg
M= 0.20/0.225 =0.89kg
Final pressure will be:
V/V1= P/P1
Cross multiply
VP1=V1P
P1= 0.225×5/0.2
P1=:5.6 bar