Answer:
1.0125 x 10^19
Explanation:
current flowing through conductive wire= 9mA = 9 x 10^ -3 A
charge passing per 3 min
Q = It
= 9 x 10^ -3 x (3 x 60)
= 1.620 C
no of electrons in charge
Q = ne
1.620 = n x 1.6 x 10 ^ -19
n. = 1.0125 x 10 ^19
Answer:
Explanation:
The pail is rotated at a constant rate in vertical circular path so it has the minimum speed at all points along its circular path . That means at top position the velocity is almost zero. In that case the centripetal force at top position will be provided by its weight or
mg = mv² / r ( r is radius of vertical circular path )
v = √ rg
At the bottom position its velocity will be increased due to loss of potential energy
so 1/2 m V² = 1/2 m v² + mg x 2r
V =√ 5 gr
If R be the reaction force at the bottom by bottom of pail
R - mg = mV² / r
R = mg +mV² / r
= mg + m x 5gr / r
R = 6mg
This is the magnitude of the force exerted by the water on the bottom of the pail .
Answer:
1848.15J
Explanation:
KE =1/2 mv^2
Mass = 60kg, velocity =40km/h =11.11m/s
Hence
KE =30 x(11.1)^2 /2 = 1848.15J
Answer:
The magnitude of the electric field at a point equidistant from the lines is 
Explanation:
Given that,
Positive charge = 24.00 μC/m
Distance = 4.10 m
We need to calculate the angle
Using formula of angle



We need to calculate the magnitude of the electric field at a point equidistant from the lines
Using formula of electric field

Put the value into the formula



Hence, The magnitude of the electric field at a point equidistant from the lines is 