Answer:i=300 mA
Explanation:
Given
inductance(L)=40 mH
Resistor(R)=
Voltage(V)=15 V
Time constant(
)=

current 

Current as a function of time is given by

i= 299.95 mA
Answer:
The force of the car engine.
Explanation:
The work- energy theorem states that the work done on an object is equal to the change in its kinetic energy. Its expression is given by :

Also, W = F.d
Where
F is the force applied by the engine of car
d is the displacement
m is the mass of an object
u is the initial speed
v is the final speed
So, the force of the car engine increased the car’s kinetic energy. Hence, this is the required solution.
Answer:
(B) (length)/(time³)
Explanation
The equation x = ½ at² + bt³ has to be dimensionally correct. In other words the term bt³ and ½ at² must have units of change of position = length.
We solve in order to find the dimension of b:
[x]=[b]*[t]³
length=[b]*time³
[b]=length/time³
Answer:
The mass of the cube is 420.8 kg.
Explanation:
Given that,
Length of edge = 38.9 cm
Density 
We need to calculate the volume of cube
Using formula of volume


We need to calculate the mass of the cube
Using formula of density




Hence, The mass of the cube is 420.8 kg.
320 Kilometers = 198.8 miles
I
1 gallon of Petrol = 40 Miles
I
198.8/40 = 4.95 Gallons of Petrol
I
Cost of Petrol = 3:20 (per Gallon) x 4.95 Gallons = 15.84