As density = mass/volume
So
Mass = density *volume
Mass = 25,365.4 * 2.7 = 68,486.58 g
<span>Mass of the granite monument to the nearest tenth
= 68,485.6 g</span>
In a situation in which the smarter armiture is rubbing on the field the most commin reason are defective bushings. So, the ststement the techician A ssys that the brushings shojld be replaced is correct. Techinican A is right.
Time=speed/acceleration
Gravitaional Acceleration=9.8 m/s^2
Speed=24.5 m/s
Time=24.5/9.8=2.5 s
When plane is going towards Halifax the speed of wind is in the direction of fly
so overall the net speed of the plane will increase
while when he is on the way back the air is opposite to flight so net speed will decrease
now the total time of the journey is 13 hours
out of this 2 hours he spent in mathematics talk
so total time of the fly is 13 - 2 = 11 hours
now we have formula to find the time to travel to Halinex

time taken to reach back

now we have total time


here d= 3000 miles



solving above quadratic equation we will have

so speed of plane will be 550 mph
Answer:
Part A - 3N/m
Part B - see attachment
Part C - 4.9 × 10-³J
Part D - E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh
Explanation:
This problem requires the knowledge of simple harmonic motion for cimplete solution. To find the spring constant in part A the expression relating the force applied to a spring and the resulting stretching of the spring (hooke's law) is required which is F = kx.
The free body diagram can be found in the attachment. Fp(force of pull), Ft(Force of tension) and W(weight).
The energy stored in the pring as a result of the stretching of d = 5.7cm is 1/2kd².
Part D
Three forces act on the spring-monkey system and they do work in different forms: kinetic energy 1/2mv² , elastic potential
energy due to the restoring force in the spring or the tension force 1/2kd², and the gravitational potential energy mgh of the position of the system. So the total energy of the system E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh.