Answer:

Explanation:
From the Question we are told that
Mass of A and B is 60kg
Speed of A=2m/s
Speed of B=1m/s
Mass of bag =5kg
Generally the momentum of the astronaut A and bag is mathematically given as


Generally to avoid collision the speed of astronaut be should be less than or equal to that of astronaut A with the bag
Therefore for minimum requirement speed of astronaut A should be given by astronaut B's speed which is equal to 1
Therefore


Answer:
Mass of shot (m) = 4 kg
Explanation:
Given:
Velocity (v) = 15 m/s
Mechanical kinetic energy (K.E) = 450 J
Find:
Mass of shot (m) = ?
Computation:
Mechanical kinetic energy (K.E) = 1/2mv²
Mechanical kinetic energy (K.E) = [1/2](m)(15)²
450 = [1/2](m)(15)²
900 = 225 m
Mass of shot (m) = 4 kg
Answer:
Force is repulsive hence direction of force is away from wire
Explanation:
The first thing will be to draw a figure showing the condition,
Lets takeI attractive force as +ve and repulsive force as - ve and thereafter calculating net force on outer left wire due to other wires, net force comes out to be - ve which tells us that force is repulsive, hence direction of force is away from wire as shown in figure in the attachment.
Answer:
a) Calcule a frequência em RPM
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
= 20m/s
Explanation:
a) Calcule a frequência em RPM
A fórmula para calcular a frequência é: 1/T
onde T= Tempo (seconds)
T = 100s
A frequência = 1/100s
A frequência = 0.01Hz
em RPM
A fórmula para calcular a frequência em RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz =
A frequência em RPM = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
A fórmula para calcular a velocidade escalar = diâmetro ou distância (m) ÷ tempo (s)
Diâmetro ou Distância = 2.0km
Converter 2.0km para m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
A velocidade escalar = 2000m ÷ 100s
A velocidade escalar = 20m/s
Answer:
a) Frequency in RPM
= 0.6 RPM
b) Scalar Velocity
= 20m/s
Explanation:
a) Frequently in RPM
Formula : 1/T
Where T= Time (seconds)
T = 100s
= 1/100s
= 0.01Hz
Frequency in RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) Scalar velocity
The formula = Diameter or Distance ÷ Time
Diameter or Distance = 2.0km
Convert 2.0km to m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
Scalar Velocity = 2000m ÷ 100s
Scalar Velocity = 20m/s
I am so sorry but I am not sure if the answers I have is accurate