Answer:
Explanation:
height of pole = 15 ft
height of man = 6 ft
Let the length of shadow is y .
According to the diagram
Let at any time the distance of man is x.
The two triangles are similar

15 y - 15 x = 6 y
9 y = 15 x

Differentiate with respect to time.

As given, dx/dt = 4 ft/s

ft/s
We are missing an important piece of information needed to answer this question: the number of kcal Charles losses per day. However, we can come up with a general equation in which kcal/day is the only independent variable.
We know that it takes 3500 kcal to lose one pound. To lose 5 pounds, Charles needs to lose 5 x 3500 kcal = 17,500 kcal.
To find how many days it takes Charles to lose 17,500 kcal (5 pounds), we must divide that amount by the number of kcal Charles loses per day.
Here is the equation to calculate that number
Number of days= 17500 / (kcal per day)
If given calories, remember that 1000 calories = 1 kcal, and .001 kcal = 1 cal
Amazingly awesome !
Go Luke !
See Luke investigate !
Water, water, water.
Heat, heat, heat.
Luke rocks !
He probably learned something.
Answer:
Tension in the string at this position: 3.1 N.
Explanation:
Convert the radius of the circle to meters:
.
What's the net force on the object?
The object is in a circular motion. As a result,
,
where
is the net force on the object,
is the mass of the object,
is the velocity of the object, and
is the radius of the circular motion.
For this object,
.
The output unit of net force should be standard if the unit for mass, velocity, and radius are all standard. The net force shall always point towards the center. In this case the net force points downwards.
What are the forces on this object?
There are two forces on the object at this moment:
- Weight,
, which points downwards.
. - Tension,
, which also points downwards. The size of the tension force needs to be found.
What's the size of the tension force?
Gravity and tension points in the same direction. The size of their resultant force is the sum of the two forces. In other words,
.
.
All three values in this question are given with two sig. fig. Round the value of
to the same number of significant figures.
Answer:
1.) 400s
2.) 1.875 m/s
3.) 1.125 m/s
Explanation:
Given that you traveled 150.meters south at a speed of 1.50m/s,
Time = distance/ speed
Substitute speed and distance into the formula
Time = 150/1.5
Time = 100 s
and then traveled 600. Meters north at a rate of 2.00 m/s.
Time = 600 / 2
Time = 300 s
1.) Total time = 100 + 300
Total time = 400 s
2.) The average speed will be total distance travelled over total time.
Total distance travelled = 150 + 600
Total distance travelled = 750 m
Substitute all the parameters into the formula
Average speed = 750/400
Average speed = 1.875 m/s
3.) Average velocity will be displacement over total time
Displacement = 600 - 150
Displacement = 450 m
Average velocity = 450/400
Average velocity = 1.125 m/s