Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
Let there be N number of wires.
Maximum tension a wire can withstand = 100 lb
so, Total tension N wires can withstand = 100 N
now, total tension in N wires = Maximum weight of bucket
100 N = W
so, W = 100N
W is the weight of bucket and 100N is its maximum value.
Answer:
39975kgm/s due east
Explanation:
Given parameters:
Mass of the blimp = 533kg
Velocity = +75m/s due east
Unknown:
Momentum of the body = ?
Solution:
The momentum of a body is the amount of motion it posses.
Momentum is the product of mass and velocity;
Momentum = mass x velocity
Insert the parameters and solve;
Momentum = 533 x 75 = 39975kgm/s
The momentum of the body is 39975kgm/s due east
Explanation:
Force Description
1.
It is also known as the weight of an object. It is the force that is exerted on an object due to its mass
2.
It is force which is exerted by a push or a pull on an object. It is also known as applied force.
3.
It is known as resistive force. It opposes the motion of an object.
4.
It is the force which is at a right angle to the surface or perpendicular to the surface.
Rod is 450mm and disk has a radius of 75mm So there is a pin holding the assembly upwards which is when Θ=0 and at the pin there is a torsional spring with constant of k=20N m/rad. One end of the rod is attached to the pin and the other is attached to the disk.