Answer: Resistance = 
The approximate diameter of a penny is, <em>d</em> = 20 mm
thickness of penny is, <em>L = </em> 1.5×
mm
The area of penny along circular face is,
= 3.14×
m²
The resistivity of copper is <em>ρ</em> = 1.72 x 10-8 Ωm.
Resistance,

Answer:
Explanation:
a )
This type of spectrum is called line emission spectrum . Because it consists of lines . It is emission spectrum because it is due to emission of radiation from a source .
b ) The wavelength of a photon is inversely proportional to its energy . Photon due to transition between n = 1 and n = 3 will have higher energy than
that due to transition between n = 2 and n = 5 . So the later photon ( B) will have greater wavelength or photon due to transition between n = 2 and n = 5 will have greater wavelength .
Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
<h2>Apartment Explosion Reported </h2>
The apartment’s explosion, reportedly caused by a gas leak, produced a violent release of gas and heat. The heat increased the temperature of the air in the room, which means an increase in the air's molecular kinetic energy.
When heat is provided then temperature increases and the molecules of substances move rapidly by increase of kinetic energy (K.E) temperature increases. It is understood that heat increases temperature.