Answer:
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Explanation:
A fellow student of mathematical bent tells you that the wave function of a traveling wave on a thin rope is y(x,t)=2.30mmcos[(6.98rad/m)x+(742rad/s)t]. Being more practical-minded, you measure the rope to have a length of 1.35 m and a mass of 3.38 grams. Assume that the ends of the rope are held fixed and that there is both this traveling wave and the reflected wave traveling in the opposite direction.
A) What is the wavefunction y(x,t) for the standing wave that is produced?
B) In which harmonic is the standing wave oscillating?
C) What is the frequency of the fundamental oscillation?
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. lambda=2L/n
when comparing the wave equation with the general wave equation , we get the wavelength to be
2*pi*x/lambda=6.98x
lambda=0.9m
we use the equation
lambda=2L/n
n=number of harmonics
L=length of string
0.9=2(1.35)/n
n=2.7/0.9
n=3
third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Answer:
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Explanation:
Energy released by one slice = E1

h = 8850 m ; m = 79 kg ,η= 10.5%
We know that potential energy given as
u = m g h
u = 79 x 9.81 x 8850

we know from the defination of efficiency that, η= E(out)/E(in)
Now amount of PE has to be compensated, In our case, E(out) =u



Let n be the number of bread slices to be consumed.
n = E(in)/E1

n=64.76
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
This can be calculated with the law of conservation of energy. The sky lift is starting with the speed v= 15.5 m/s and all of it's kinetic energy Ek is transformed to potential energy Ep so the energies have to be equal: Ep=Ek.
Since Ek=(1/2)*m*v² where m is mass and v is the speed, Ep=m*g*h, where m is mass, g= 9.81 m/s² and h is height. Now:
Ek=Ep
(1/2)*m*v²=m*g*h, masses cancel out,
(1/2)*v²=g*h, divide by g to get the height,
(1/2*g)*v²=h and now plug in the numbers:
h=12.245 m. Height of the hill rounded to the nearest tenth is h=12.25 m
Answer: 80m
Explanation:
Distance of balloon to the ground is 3150m
Let the distance of Menin's pocket to the ground be x
Let the distance between Menin's pocket to the balloon be y
Hence, x=3150-y------1
Using the equation of motion,
V^2= U^s + 2gs--------2
U= initial speed is 0m/s
g is replaced with a since the acceleration is under gravity (g) and not straight line (a), hence g is taken as 10m/s
40m/s is contant since U (the coin is at rest is 0) hence V =40m/s
Slotting our values into equation 2
40^2= 0^2 + 2 * 10* (3150-y)
1600 = 0 + 63000 - 20y
1600 - 63000 = - 20y
-61400 = - 20y minus cancel out minus on both sides of the equation
61400 = 20y
Hence y = 61400/20
3070m
Hence, recall equation 1
x = 3150 - 3070
80m
I hope this solve the problem.