Data:
Centripetal Force = ? (Newton)
m (mass) = 68 Kg
s (speed) = 3.9 m/s
R (radius) = 6.5 m
Formula:

Solving:





Answer:
<span>
B.159 N</span>
Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis
Under the Big Top elephant, Ella (2500 kg), is attracted to Phant, the 3,000 kg elephant. They are separated by 8
Answer with Explanation:
a.Intensity of radiation is directly proportional to the frequency of radiation
When the intensity of radiation increases then the frequency of radiation increases and therefore, the number of photo-electrons emitted by the metal increases.
b.When all of the wavelength in the radiation are increased by the same amount
We know that

Frequency is inversely proportional to the wavelength.
Therefore, the frequency decrease .
When the frequency decreases then the number of photo-electrons emitted by the metal decrease.
c.When the work function of the metal is increased then the gain of kinetic energy decreases .
When energy decreases then the number of photo-electrons emitted by the metal decreases.